14 Kasım 2017

LOGO ÇEŞİTLERİ

Bir firmanın ya da bir ürünün sembolik olarak görsel veya harf olarak kullanılmasıdır. Belirli bir font ve yazı stilinden oluşmaktadır.

Geleneksel olmayanlar:

Alışılmışın dışında olan türlerdir. Eski ve yeni tarz logoların  aynısı gibidir. Dikkat çekici bir özelliğe sahiptir.

Yeni Tipografik : 

Bilgisayar sayesinde sınırsız olarak hareketler vererek, sağa dola döndürerek ve deforme gibi bir çok seçeneği  ortaya çıkan yeni formda logolardır.

Kaligrafik:

Süslü çizgiler ve el yazısı ile oluşturulan logo tipidir. Basit bir yöntem gibi olsa da çok göz alıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Rebus-Karmaşık Formdaki :

Kelimeler, objeler ve sembollerin bir araya gelmesinden oluşan karmaşık yapıdaki logolardır. Genelde anlaşılması güçtür .

Ama hayal gücünün son noktasına doğru da harika birer sanat eseri ortaya çıkabilir.

Numaralardan Oluşan :

Sadece rakam ya da hem rakam hem de harf kullanılarak tasarlanır. Farklı formlarda kullanılabileceği gibi genelde, mesafe, uzaklık gibi rakamsal değeri olan anlatımlar için kullanılmaktadır.

Katmanlı, Gölgeli, Merkezi Olmayan :

Belirli bir merkezi bulunmayan, biraz sıra dışı katmanların ve gölgelemelerin kullanıldığı logo türleridir. Hem derinlik hem de algı farklılığı sağlayan, hareketli logolardır.

Çatlak, Kırılgan ve Agresif :

Karakterlerin ve ya sembollerin deforme edilerek, kırılarak, bükülerek ya da çizilerek oluşturulduğu tipleridir. Sektöre ve amaca göre, farklılık yaratmak isteyenler kullanmaktadır.

San Serif Stilli Logolar :

Bu sitilde hazırlanan logolard a amaç basit ama güçlü bir ifade sağlamaktır. Derli toplu, zarif, keskin hatlı ve güç dolu bir görünüşleri vardır. Bu sitilerl genelde modern tasarımcıyı yansıtır.

Tek Karakterden Oluşan Logolar :

Çoğu yerde logo en az iki karakter olmasından bahsedilir. Tek karakterden de çok başarılı  örnekler yapılabilir. Dünyada çok güzel örneklerini bulmak mümkündür.

Çok Karakterden Oluşan Logolar :

Birden fazla tipografik karakterden oluşan bu logoların en sık kullanım şekli 2 karakterden oluşanıdır.

Çok klasik bir kullanım şekli olmasına rağmen bazen basit ya da son derece karışık sonuçlara oluşarak güzel   bir görsel  ortaya çıkabilir.

Kombinasyon Tipi Logolar :

Kombinasyon tipi logolar genelde iki ya da daha fazla farklı etkileşimli logo tipinin kullanılmasından oluşurlar. Harflerin parçaları, gölgeler, deforme edilmiş karakterler, el çizimlerinin bilgisayarda bir araya getirilip manipule edilmesinden oluşurlar. Ortaya çıkan logolar genelde enerji doludurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir